top of page

Sesja u Fotoszuflady - jak to wygląda w praktyce?


Cześć! Dzisiaj przybliżę Wam nieco jak wygląda u mnie przygotowanie się do sesji zdjęciowej - w szczególności tej z klientem indywidualnym, kiedy to przygotowujemy projekt konkretnie pod Was!


Wiem, że dla osób, które mają swoją pierwszą styczność z obiektywem sesja zdjęciowa może być o tyle fajnym, co również stresującym przeżyciem - no bo jak się przygotować? Co ze sobą zabrać? Jak się pomalować? No i co jeśli nigdy nie pozowałem/łam? Czy dam sobie radę?


To wszystko to naturalne i zupełnie logiczne pytania, które mogą Was nawiedzać ;)


Po 1. Kiedy jakaś osoba zamawia u mnie sesję zdjęciową, bardzo często pytam się na jaki jest ona użytek. Czy ma to być sesja biznesowa, kobieca, portretowa? W jakim zakresie chcesz pozować - czy ma to być portret / bielizna a może akt? Czy te zdjęcia są tylko dla Ciebie, czy może szykujesz prezent dla ukochanej osoby? Bardzo ważnym jest dla mnie, by wiedzieć z jakiego punktu startujemy bo od tego będzie zależał charakter sesji, tego co mamy razem stworzyć.


Po 2. Kiedy już ustalimy charakter sesji, bardzo proszę byś przesłał/a mi zdjęcia, które w Twojej ocenie są super - zależy mi na tym by poznać Twój gust. Mogą to być zdjęcia z mojego portfolio, ale często też proszę byś stworzył/a tablice na Pinterescie - tzw. moodboard. Nawet jeśli na tablicy będą różne zdjęcia - plenerowe, studyjne, bliższe portrety lub też zdjęcia konceptualne, widząc ich zbiór, mogę mniej więcej wyobrazić sobie jaka stylistyka zdjęć będzie Ci odpowiadać.

Ja sama tworzę różne zdjęcia - czasami są to bardzo delikatne kadry, a czasami mocno dziwne fotografie z użyciem dużej ilości kolorów i lamp. Tym bardziej zależy mi by dowiedzieć się, jaki klimat odpowiada Tobie najbardziej!


Po 3. Kiedy już wiem co Ci w fotograficznej duszy gra, mogę zaproponować Ci swoją koncepcję na zdjęcia i ich miejsce. Czy to plener, czy studio, czy inną przestrzeń, która według mnie nada się na nasze zdjęcia.


Po 4. Wspólnie omawiamy to, w co masz się ubrać. W zależności od projektu może to być zarówno prosty jeansowy strój, garnitur, sukienki etc. Wszystko zależy od tego, co wcześniej razem ustalimy. Zwykle, przy standardowej sesji polecam maksymalnie dwa różne outfity - jeśli będzie ich więcej, może okazać się, że czasu na zdjęcia zostanie naprawdę niewiele, a Ty będziesz się stresować ciągłym przebieraniem się, wchodzeniem i wychodzeniem z roli.


Po 5. Pozowanie. Zdarza mi się pracować zarówno z osobami bardzo doświadczonymi, jak i również takimi, dla których spotkanie ze mną to pierwsza styczność z osobą fotografującą i aparatem. Niemniej, nie martw się - jeśli należysz do grupy osób, która nigdy wcześniej nie decydowała się na taką przygodę, pomogę Ci dobrze wyjść na zdjęciu! Podpowiem pozy i porozmawiam nieco by rozluźnić atmosferę :)

Oprócz doświadczenia fotograficznego, posiadam również wieloletnie doświadczenie jako modelka, w związku z czym dysponuję masą trików i póz, które będziesz mógł / mogła odtworzyć! :)


Po 6. Pamiętaj, że sesja zdjęciowa to przede wszystkim mega ciekawe doświadczenie, które da Ci zupełnie nowe spojrzenie na Twoją osobę! Postaraj się rozluźnić i myśleć o tym jak o chwili tylko i wyłącznie dla Ciebie! W końcu, cała uwaga podczas zdjęć jest skupiona na Tobie, byś dobrze wyglądał/a i czuł/a się w swojej skórze!!


A teraz, polecam się na zdjęcia! :)


zdjęcie, które tu widzicie wykonała Adrianna Kunikowska

166 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page