top of page

Fragment ebooka ABC Modelingu - czym jest TFP?


TFP to nic innego jak skrót od anglojęzycznego sformułowania “Time for print” - czas za zdjęcia. To forma współpracy barterowej, w której osoba pozująca nie płaci osobie fotografującej za zrobione zdjęcia, a fotograf/ka nie płaci za pozowanie - wynikiem takiej współpracy musi być jednak korzyść dla obu stron.


Korzyść - to znaczy? Przede wszystkim zdjęcia wzbogacające portfolio każdej ze stron. Czasami jednak dla fotografa korzyścią może być już przetestowanie nowo zakupionego sprzętu. Modelka/model natomiast takie TFP może potraktować czasami stricte jako trening z pozowania, bez nastawienia na “zdjęcia życia”. Niemniej, każdy musi określić swoją “korzyść” indywidualnie.


Czy TFP nie wygeneruje żadnych kosztów sesji zdjęciowej? Wszystko zależy od tego jaki projekt planujesz. Jeśli jest to sesja plenerowa, w którą zaangażowana jest jedynie osoba pozująca i fotografująca bardzo możliwe, że obędzie się bez kosztów. Jeśli jednak potrzebujesz np. studia fotograficznego, wizażystki, stylistki - tego typu koszty możesz podzielić z osobami, z którymi masz zamiar współpracować.


Z mojego doświadczenia wynika kilka zasad dotyczących TFP, które sama wypracowałam i które w większości przypadków sprawdziły się pod kątem organizacji zespołu. Po pierwsze - jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pozowaniem, postaraj się wyjść z konkretnym pomysłem na zdjęcia, gdy piszesz do potencjalnej osoby fotografującej. Jak ognia wystrzegaj się wiadomości w stylu “hej, może wyskoczymy na fotki?”. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że po takiej wiadomości osoba fotografująca nie będzie miała ochoty na dalszy kontakt z Tobą. Wykaż się więc inicjatywą, stwórz moodboard, skompletuj ciekawą stylizację, zaproponuj ciekawy makeup lub znajdź do współpracy makijażystkę. Pokaż że zależy Ci na zdjęciach, które będą ciekawe nie tylko dla Ciebie, ale również dla osoby, do której piszesz.


Po drugie - zanim napiszesz z konkretnym pomysłem do fotografa/fki, sprawdź jakiego typu fotografią zajmuje się osoba, do której chcesz napisać. Prosty przykład - jeśli osoba, do której piszesz ma w swoim portfolio jedynie zdjęcia aktów, nie proponuj mu/jej zdjęć bajkowych (chyba, że zakładasz, iż będzie to bajka dla dorosłej części odbiorców). Tak samo działa to w drugą stronę - jeśli widzisz, że dana osoba zajmuje się np. fotografią modową, nie proponuj jej rozbieranych projektów. Tutaj dobry pomysł nie wystarczy, trzeba również wstrzelić się w stylistykę osoby, której proponujesz współpracę. Nie każda osoba fotografująca czuje się dobrze, w każdej stylistyce zdjęć. Jeśli nie lubisz zdjęć pełnych photoshopa, znajdź do współpracy osobę, która w swoim portfolio ma bardziej “naturalne” fotografie. Nie spodziewaj się, że dla Twojego projektu, osoba fotografująca zmieni swój styl pracy.


Po trzecie - jeśli nie masz doświadczenia, w pierwszej kolejności postaw na współpracę z osobami, które podobnie jak Ty, dopiero rozwijają swoje portfolio. Takie osoby zdecydowanie chętniej wejdą z Tobą w współpracę, a Ty będziesz mogła poćwiczyć pozowanie zanim trafisz do doświadczonego fotografa/fki.


Po czwarte - podejdź do sprawy poważnie. Niezależnie, czy wiążesz swoją przyszłość z modelingiem, czy jest to dla Ciebie dobra zabawa, podstawą tutaj jest wzajemny szacunek . Reaguj na otrzymywane wiadomości, dotrzymuj słowa i terminów. Jeśli nie możesz pojawić się na sesji zdjęciowej - koniecznie jak najszybciej daj znać osobom, z którymi masz współpracować. Przed sesją nie pij alkoholu, wyśpij się, postaraj się dać z siebie wszystko. :)


TFP to konstrukt, którego wiele osób nienawidzi szczerą nienawiścią - przede wszystkim ze względu na brak zrozumienia przez osoby mało doświadczone, iż TFP to nie są “zdjęcia za darmo”. To współpraca, podczas której następuje wymiana korzyści, pomiędzy osobami zaangażowanymi w projekt. Niemniej - dobrze zrozumiane TFP, gdzie każda ze stron ma okazję rozwinąć skrzydła, poszerzyć swoje umiejętności, portfolio, gdzie nastawiamy się na zrobienie czegoś dla wspólnego dobra, może być świetną okazją do rozwoju!


W związku z tym, ze swojego doświadczenia polecam Wam branie udziału w tego typu sesjach zdjęciowych i organizacje ich na własną rękę. Jest to prosty i szybki sposób, na rozwinięcie swojego portfolio, nabranie doświadczenia i poznanie ludzi z branży. Niemniej postarajcie się podejść do tego tematu poważnie i przede wszystkim traktujcie swoich potencjalnych współpracowników tak, jak same chciałybyście być traktowane.


___________________________________________________________________


Treść posta, którą tutaj przeczytaliście, jest fragmentem ebooka ABC Modelingu.


W ebooku tym znajdziecie m.in. informacje o tym jak zacząć swoją przygodę z modelingiem, gdzie założyć portfolio, na co zwrócić uwagę podejmując zarówno współpracę TFP jak również i te komercyjne. To i wiele, wiele innych tematów - już niedługo w ebooku ABC Modelingu!

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page